Na każdym parkingu musi być zamontowane odpowiednie oświetlenie. To bezwzględny warunek, ponieważ po zmroku parkowanie i wyjeżdżanie z miejsc parkingowych bez oświetlenia byłoby niezwykle trudnym zadaniem i dochodziłoby do większej ilości wypadków, stłuczek oraz otarć. Chcąc sprawić, że parking jest miejscem bezpiecznym, musimy przemyśleć rodzaj jego oświetlenia. Dobrze zaprojektowane oświetlenie parkingowe uwidacznia ruch samochodów, rowerów i innych pojazdów, osób korzystających z tej przestrzeni (np. pieszych). Dzięki lepszej widoczności zminimalizowane zostaje ryzyko wypadków.
Cechy dobrego oświetlenia parkingowego
Oświetlenie parkingowe musi ułatwiać orientację wszystkich użytkowników tego miejsca. Dzięki niemu możliwe jest szybkie rozpoznanie samochodu, a także szybsza identyfikacja wszelkich przeszkód i granic obrysów pojazdów. Ważną cechą dobrego oświetlenia parkingowego jest równomierny rozkład światła. Nie może być to oświetlenie oślepiające czy wywołujące niepożądany efekt olśnienia.
Powinno być też ekologiczne i ekonomiczne, ponieważ czas świecenia takich lamp jest stosunkowo długi, szczególnie w jesiennych i zimowych miesiącach, gdy zmrok zapada wcześnie. Najlepiej w tej roli sprawdzają się lampy LED, które umożliwiają nawet 60% oszczędność energii. W większej skali daje to spore oszczędności finansowe. Takie lampy są niedrogie, niezwykle estetyczne i łatwe w konserwacji.
Lampy parkingowe powinny być również wytrzymałe i szczelne. To bardzo ważna cecha, gdyż są wystawione na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Dobre lampy parkingowe muszą posiadać wszystkie atesty wymagane dla tego typu oświetlenia. Powstały specjalne normy europejskie, które bardzo dokładnie określają wymagania odnośnie oświetlenia dróg, ulic, placów, alejek parkowych i parkingów. Każde oświetlenie musi spełniać restrykcyjne wytyczne zawarte w tych normach. Dzięki temu uczestnicy ruchu drogowego mają zapewnione niezawodne i optymalnie dobrane do potrzeb oświetlenie.