Oświetlenie obiektów architektonicznych ma na celu ukazanie obiektu w rzeczywistym kształcie i kolorycie oraz wydobycie szczegółów widoku. Aby jak najlepiej pokazać rzeczywistość ze wszystkimi szczegółami, niezbędne jest wykorzystanie światła sztucznego, w miarę możności zbliżonego do światła naturalnego. Oświetlenie działa wybiórczo i z całej przestrzeni wydobywa tylko niektóre elementy, resztę pozostawiając niewidoczną. Jak najlepiej oświetlić zabytek?
Czytaj więcej: Jak przy pomocy oświetlenia wyeksponować zabytek lub obiekt architektoniczny?
Dobra widoczność jest podstawą bezpieczeństwa przy korzystaniu z wszystkich maszyn i pojazdów, które znajdują się w ruchu. Wynika to z faktu, że stwarzają one zagrożenie kolizją z innym przemieszczającym się urządzeniem, najechaniem na element infrastruktury i spowodowanie szkód materialnych, jak również potrąceniem osób, które znajdą się w ich zasięgu. Do najważniejszych czynników mających wpływ na wyeliminowanie ryzyka wypadku należą m.in. konstrukcja samego urządzenia, w tym pole widzenia, jakie ma jego operator, lecz także – gdy ruch odbywa się po zapadnięciu zmroku lub w pomieszczeniu, do którego nie dociera wystarczająca ilość światła słonecznego – zamontowane reflektory.
Oświetlenie przestrzeni magazynowej wpływa nie tylko na kwestie funkcjonalności i energooszczędności, ale również na bezpieczeństwo pracujących ludzi. Niewłaściwie zastosowane światło i ograniczona widoczność to czynniki przyczyniające się do wypadków w wielu przedsiębiorstwach. Zastosowanie odpowiednio zaprojektowanego i wykonanego systemu oświetlenia przemysłowego pozwala skutecznie podnieść komfort pracy, a także zmniejszyć ryzyko ewentualnych wypadków
Coraz chętniej korzystamy z technologii LED w przypadku profesjonalnej uprawy roślin. Lampy LED sprawdzają się także w zastosowaniu hobbystycznym, gwarantując bujny wzrost roślin np. w ogrodzie zimowym, przydomowej szklarni oraz w akwarium. Mają one wiele zalet, a jedną z najważniejszych, jest energooszczędność. Dzięki taniemu i efektywnemu oświetleniu LED rośliny mogą otrzymać optymalnie dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb ilość życiodajnego światła, co przekłada się na ich kondycję oraz tempo wzrostu. Wyjaśniamy, jak lampy LED wpływają na wzrost roślin.
Czytaj więcej: Jak stymulować wzrost roślin przy pomocy lamp?
Światło ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu. Nie bez powodu starannie dobieramy lampy sufitowe, stojące czy biurkowe, zwracając uwagę nie tylko na ich design, ale także ilość i jakość światła, którą będą w stanie nam dostarczać. Ważne jest, by było ono komfortowe i zapewniało optymalne warunki do pracy lub wypoczynku. Jednak oprócz ilości i natężenia światła, ważna jest również jego barwa. W jaki sposób należy ją dobrać?
Trwałe, oszczędne, niezawodne? A może szkodliwe i przereklamowane? Jakie właściwie jest oświetlenie LED? Na jego temat krąży wiele mitów, które często sprawiają, że rezygnujemy z zakupu trwałych i energooszczędnych żarówek LED. Prawda na temat diod LED niewiele ma wspólnego z tym, co starają się nam wmówić „eksperci”. Wyjaśniamy, co jest prawdą, a co mitem w przypadku domowego i przemysłowego oświetlenia opartego na diodach LED.
Technologia LED wyparła z rynku tradycyjne żarówki oraz znacznie ograniczyła nasze zainteresowanie tzw. żarówkami energooszczędnymi. Dzieje się tak z kilku powodów, a jednym z nich jest wyjątkowa długowieczność diod LED, która gwarantuje, że świetlówka nawet po kilku latach będzie nadal spełniała swoją funkcję, oświetlając pomieszczenie. Wyjaśniamy, dlaczego diody LED są długowiecznym i wyjątkowo oszczędnym źródłem światła.
Czytaj więcej: W czym tkwi sekret długowieczności świetlówek ledowych?
Oświetlenie osiedlowe musi spełniać określone standardy. Są one kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa przechodniom oraz osobom korzystającym m.in. z parkingów. Od wielu lat mamy do czynienia z dynamiczną zmianą podejścia do projektowania oświetlenia osiedlowego oraz poszukiwaniem bardziej energooszczędnych rozwiązań. Jednym z nich są nowoczesne lampy LED. Wyjaśniamy, czym cechuje się nowoczesne oświetlenie osiedlowe.
Czytaj więcej: Standardy oświetlenia osiedlowego. Nowoczesne rozwiązania
Oświetlenie LED w ostatnich dziesięcioleciach niemal całkowicie wyparło inne technologie. Tradycyjne żarówki żarnikowe, które były prawdziwymi pożeraczami energii, nowoczesne żarówki energooszczędne, a także oświetlenie przemysłowe zastąpiły niepozorne z wyglądu LEDY-y, które stały się absolutną rewolucją na globalnym rynku oświetleniowym. Czy i ile można zaoszczędzić, korzystając z oświetlenia LED?
Przestrzeń publiczna musi zostać prawidłowo oświetlona. Zasada ta tyczy się także stacji benzynowych, które są ogólnodostępne po zapadnięciu zmroku. Wybór oświetlenia terenu stacji benzynowej decyduje nie tylko o bezpieczeństwie, ale ma też wpływ na koszty związane z prowadzeniem biznesu oraz dochody przedsiębiorstwa. Wyjaśniamy, jak profesjonalnie, tanio i zgodnie z przepisami oświetlić stację benzynową.
Strona 1 z 3
Copyright © 2024 FHU MiM Mariusz Mańkowski. Design by LA DESIGN