W rolnictwie lampy LED są powszechnie stosowane jako elementy maszyn i urządzeń gospodarczych. Z powodzeniem zastępują halogeny. Doskonale sprawdzają się przez cały rok, poprawiając widoczność na terenie leżącym bezpośrednio przy garażach, zabudowaniach i polach. Ułatwiają kierowanie maszynami i nawigowanie po obszarach nieoświetlonych. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i wybierz te najlepiej wpisujące się w oczekiwania.
Lampy LED czynią jazdę traktorem lub kombajnem bezpieczniejszą i do minimum redukują ryzyko wypadków, awarii czy uszkodzeń mechanicznych. Znacznie też wzrasta komfort jazdy operatora, który może poruszać się maszyną również po zapadnięciu zmroku.
Jakie lampy dla branży rolniczej?
Wyróżnia się kilka rodzajów lamp, które mogą być wykorzystywane do wykonywania prac rolniczych na terenie gospodarstwa i poza nim. Są to:
- lampy LED —nowoczesne oświetlenie o właściwościach energooszczędnych. Dają stosunkowo dużo światła przy niewielkim nakładzie energetycznym. Świecą światłem białym lub niebieskawym, zapewniając większy komfort pracy niż halogeny. Ich używanie jest korzystne, a przy tym wygodne, stąd popularność lamp LED w rolnictwie oraz innych gałęziach przemysłu,
- halogeny — dają żółte, intensywne światło. Są stosunkowo niedrogie, ale zapewniają dużą ilość światła.
Oświetlenie punktowe i rozproszone
Mając na uwadze zróżnicowanie procesów i zadań realizowanych na terenie gospodarstwa rolnego, oświetlenie tego obszaru może być punktowe lub rozproszone. Szperacze umożliwiają punktowe doświetlenie terenu, na którym wykonywane są prace. W obudowie lampy są montowane soczewki skupiające. Strumień światła jest wąski, lecz ma daleki zasięg (nawet do kilkudziesięciu metrów). Mogą być montowane na budynkach lub częściach maszyn (np. na dachu lub zderzaku).
Z kolei lampy rzucające światło rozproszone oświetlają bardziej rozległy obszar. Choć strumień nie dociera tak daleko, jak w przypadku szperaczy, to jednak gwarantuje optymalne doświetlenie terenu roboczego. Umożliwiają prace związane z konserwacją czy naprawą maszyn rolniczych poza garażem.